Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2009

Ξεκινά το πρωτάθλημα Β Τοπικής στις 10-1-2010

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2010

1 Προκήρυξη Αγώνων

1.1 Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα B΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2010.

2 Πρόγραμμα Αγώνων

2.1 Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

2.2 Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή 10 / 1 / 2010, ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή 17 / 1 / 2010, ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή 24 / 1 / 2010, ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή 31 / 1 / 2010, ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή 7 / 2 / 2010, ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή 21 / 2 / 2010, ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή 28 / 2 / 2010, ώρα 10:30

2.3 Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3 Δικαίωμα συμμετοχής

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν όλα τα σωματεία μέλη της ΕΣΣΝΑ που δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στις ανώτερες κατηγορίες

4 Αρχική Κατάταξη

4.1 Οι ομάδες κατατάσσονται σύμφωνα με την κατάταξη τους στο πρωτάθλημα 2009.

4.2 Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις.

5 Σύστημα Αγώνων

5.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα εφτά (7) γύρων.

6 Χρόνος Σκέψεις

6.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 15 λεπτά. για την υπόλοιπη παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση. Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

7 Συνθέσεις των Ομάδων

7.1 Οι ομάδες είναι 8μελείς ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία και δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

7.1.1 Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ - ΕΣΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης. (προηγείται ο μεγαλύτερος),

7.1.2 Εθνικός Τίτλος (προηγείται ο μεγαλύτερος).

7.1.3 Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

7.1.4 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια σε οποιαδήποτε σκακιέρα, η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι το Τρίτη 5 Ιανουαρίου 2010.

8 Χρώματα

8.1.1 Η ομάδα που παίζει “εντός έδρας” έχει τα λευκά στην 1η, 3η, 5η, 7η σκακιέρα και η ομάδα “εκτός έδρας” έχει τα λευκά στη 2η, 4η, 6η, 8η σκακιέρα αντίστοιχα.

9 Έπαθλα – Προκρίσεις– Υποβιβασμοί

9.1.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα, θ’ απονεμηθούν Κύπελλα.

9.1.2 Οι δύο πρώτες ομάδες (1η, 2η) της τελικής κατάταξης ανεβαίνουν στην Α΄ Τοπική κατηγορία.

10 Αρχηγός Ομάδας

10.1.1 Σε κάθε συνάντηση η ομάδα ορίζει έναν «Αρχηγό Ομάδας», που μπορεί να είναι και ένας από τους αγωνιζόμενους παίκτες της, ο οποίος 15 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα παραδίνει γραπτά τη σύνθεση της ομάδας του στον διαιτητή της συνάντησης. Η σύνθεση που έχει ήδη παραδοθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

11 Διαιτησία

11.1.1 Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

12 Διευθυντής Αγώνων – Επικεφαλής Διαιτητής

12.1 Διευθυντής Αγώνων: ορίζεται ο Νικόλαος Κουκίδης

Τηλ. 6973809786, e-mail: nikos.koukidis@gmail.com

12.2 Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

13 Κληρώσεις

13.1.1 Η κλήρωση του πρώτου γύρου θα γίνει την Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2010.

13.1.2 Για τις κληρώσεις όλων των γύρων θα χρησιμοποιηθεί το εγκεκριμένο από την ΕΣΟ πρόγραμμα κληρώσεων

14 Διάφορα

14.1 Οι διαιτητές πρέπει :

14.1.1 Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

14.1.2 Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστη φωτοτυπία του φύλλου αγώνα στο FAX της ΕΣΣΝΑ 2121219014 ή στο e-mail της ΕΣΣΝΑ essnamail@gmail.com

14.1.3 Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

15 ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

15.1 Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

15.2 Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί διασυλλογικών πρωταθλημάτων της ΕΣΣΝΑ, της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

Η προθεσμία δήλωσης συμμετοχής για τα πρωταθλήματα των κατηγοριών είναι η 21ηΔεκεμβρίου 2009.

Δεν υπάρχουν σχόλια: